Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, działając na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 lit. i. i f. oraz art. 211 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz. U. z 2025 r. poz. 620), zwanej dalej „ustawą o rynku pracy”, ogłasza nabór na projekty pilotażowe pod nazwą „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”.
I. Cel naboru
Celem naboru jest wypracowanie i przetestowanie modeli skróconego czasu pracy oraz ocena ich wpływu na: zatrudnienie, produktywność, zdrowie pracowników, organizację pracy, a także możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym pracowników u pracodawców biorących udział w projekcie pilotażowym.
W wyniku pilotażu zostaną opracowane dobre praktyki wdrażania skróconego czasu pracy oraz działania na rzecz jego upowszechniania. Mogą one stanowić również podstawę do rozważenia wprowadzenia odpowiednich rozwiązań do porządku prawnego.
W ramach naboru testowane będą modele skrócenia czasu pracy przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia pracowników na poziomie nie niższym niż w chwili przystąpienia do realizacji projektu pilotażowego oraz przy utrzymaniu zatrudnienia.
Realizowane projekty pilotażowe zidentyfikują najbardziej efektywne rozwiązania w różnych sektorach i strukturach organizacyjnych. Jednocześnie pozwolą na wskazanie potencjalnych korzyści i wyzwań związanych z wdrażaniem skróconego czasu pracy — zarówno z perspektywy pracowników, jak i pracodawców.
II. Podmioty uprawnione do realizacji projektu pilotażowego
Realizatorami, do których dedykowany jest nabór są pracodawcy, którzy zaliczają się do:
- podmiotów publicznych, o których mowa w art. 211 ust. 6 pkt 1-2 oraz 7 ustawy o rynku pracy, tj. wojewódzkie urzędy pracy, powiatowe urzędy pracy oraz jednostki samorządu terytorialnego;
- podmiotów współpracujących z urzędami pracy, o których mowa w art. 211 ust. 6 pkt. 9 (tj. zgłaszanie ofert pracy do bazy ofert pracy (ePraca), realizację usług, instrumentów rynku pracy, współpraca w zakresie Krajowego Funduszu Szkoleniowego lub w zakresie realizacji projektów EFS/EFS+).
Za spełnienie warunku współpracy pracodawcy z urzędami pracy uznaje się złożenie przez podmiot deklaracji o wcześniejszej, bieżącej lub planowanej współpracy. Przez współpracę rozumie się przekazywanie przez podmiot informacji o wyniku pilotażu do powiatowego urzędu pracy, na terenie którego realizowany jest projekt pilotażowy.
III. Terminy naboru wniosków
Podmioty zainteresowane udziałem w pilotażu będą składały dokumenty (wniosek i projekt pilotażowy) elektronicznie poprzez udostępniony przez MRPiPS generator wniosków.
Nabór wniosków w formie elektronicznej rozpocznie się 14 sierpnia 205 r. i potrwa do 15 września 2025 r.
Lista projektów rekomendowanych do realizacji zostanie opublikowana nie później niż 15 października 2025r.
IV. Szczegółowe informacje o naborze
Szczegółowe informacje dotyczące naboru w tym regulamin oraz wzory dokumentów, zostały udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Wszelkie pytania dotyczące naboru należy kierować na dedykowany adres poczty elektronicznej: scp@mrpips.gov.pl.