

Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku jest instytucją rynku pracy o charakterze publicznej służby zatrudnienia, będącą jednocześnie jednostką budżetową wchodzącą w skład powiatowej administracji zespolonej.
Terenem działania Powiatowego Urzędu Pracy jest obszar 12 gmin:
- Miasta Płońsk;
- Miasta Raciąż;
- Gminy Baboszewo;
- Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą;
- Gminy Dzierzążnia;
- Gminy Joniec;
- Gminy Naruszewo;
- Miasta i Gminy Nowe Miasto;
- Gminy Płońsk;
- Gminy Raciąż;
- Miasta i Gminy Sochocin;
- Gminy Załuski.
Ofertę pracy można zgłosić wypełniając druk zgłoszenia krajowej oferty pracy lub elektronicznie, wchodząc na stronę internetową plonsk.praca.gov.pl, a następnie w zakładkę dla pracodawców i przedsiębiorców. Pracodawcy, którzy nie występują w bazie tutejszego urzędu pracy proszeni są o złożenie podpisu elektronicznego. Na każde stanowisko należy złożyć oddzielny formularz zgłoszenia krajowej oferty pracy.
Druk zgłoszenia krajowej oferty pracy można złożyć osobiście w pokoju numer 20 lub wysyłając skan wypełnionej oferty pracy na adres e-mail: wapo@praca.gov.pl lub awojtylak@pupplonsk.org.pl.
Oferta pracy po przyjęciu do realizacji dostępna jest na stronie internetowej urzędu pracy w zakładce „Oferty pracy w powiecie", na tablicy ogłoszeń oraz przedstawiana osobom bezrobotnym podczas wizyt potwierdzających gotowość do pracy, a także prezentowana w radio Płońsk. Na życzenie pracodawcy może być również wysłana do upowszechnienia w wybranym urzędzie pracy na terenie Polski.
Oferta pracy może być zgłoszona tylko w jednym wybranym przez siebie powiatowym urzędzie pracy, może to być urząd w powiecie, w którym prowadzona jest działalność albo w powiecie gdzie będzie wykonywana praca, albo w dowolnym wybranym przez siebie urzędzie w Polsce.
Zgłoszenie krajowej oferty pracy jest bezpłatne.
Urząd nie przyjmie oferty pracy jeżeli:
- w jej treści zawarte są treści dyskryminujące kandydatów do pracy,
- zgłoszona jest w samym czasie w innym urzędzie pracy,
- nie podano danych obowiązkowych i na wezwanie urzędu nie dokonano ich uzupełnienia.
- w okresie 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy pracodawca został ukarany lub skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie przepisów prawa pracy albo jest objęty postępowaniem dotyczącym naruszenia przepisów prawa pracy.
Istnieje również możliwość upowszechnienia zgłoszonej oferty pracy za pośrednictwem sieci EURES w państwach należących do Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtenstein, Norwegii, Szwajcarii.
Sieć EURES (EURopean Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia) została powołana w 1993 roku na mocy unijnych przepisów prawnych przez Komisję Europejską. Jest to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracyna poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym, działające w obszarze zatrudnienia.
W momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, publiczne służby zatrudnienia stały się członkami europejskiej sieci EURES.
Sieć EURES świadczy usługi w zakresie unijnego pośrednictwa pracy, informowania o warunkach życia i pracy w EOG oraz zapewnia pełne wsparcie przy rekrutacji pracowników. EURES to również Europejski Portal Mobilności Zawodowej, który umożliwia znalezienie informacji o ofertach pracy i możliwościach edukacji w Europie.
Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem obywateli EOG otrzymują dostęp do informacji o:
- możliwościach rekrutowania pracowników w innych państwach EOG, wymaganiach i wyzwaniach związanych z zatrudnianiem cudzoziemców z EOG, procedur administracyjnych przed i po zatrudnieniu,
- krajowych i regionalnych rynkach pracy w państwach EOG, z uwzględnieniem informacji gdzie są dostępni pracownicy, w jakich zawodach i branżach,
- dostępnych kursach, szkoleniach i usługach wspierających integrację zatrudnionych cudzoziemców z EOG,
- wydarzeniach, organizowanych przez sieć EURES w kraju i za granicą, jak np. międzynarodowe targi pracy, Europejskie Dni Pracy i inne wydarzenia rekrutacyjne,
- ukierunkowanych programach mobilności w zatrudnieniu – specjalnych inicjatywach EURES, które pomagają pracodawcom znaleźć pracowników w innych państwach EOG z wykorzystaniem unijnego wsparcia finansowego np. „Twoja pierwsza praca z EURES",
- możliwość zamieszczania oferty pracy na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, dostępnym dla wszystkich obywateli EOG,
- dostęp do bazy CV kandydatów na portalu EURES
- wsparcie przy rekrutacji pracowników z wybranych państw EOG:
- zebranie CV,
- wstępną selekcję kandydatów EOG,
- w miarę możliwości pomoc w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych za granicą,
- możliwość udziału w wydarzeniach organizowanych przez sieć EURES
w Europie np.: międzynarodowych targach pracy, Europejskich Dniach Pracy, co zwiększa szanse na znalezienie pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach, - wsparcie przy rekrutacji pracowników przygranicznych z udziałem partnerstw transgranicznych EURES.
W celu upowszechnienia w krajach EOG zgłoszonej oferty pracy, należy w druku „Zgłoszenia Krajowej Oferty Pracy" zaznaczyć w punkcie 9. „TAK" oraz wypełnić załącznik numer 1.
Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku co roku przeznacza środki na następujące formy pomocy dla pracodawców:
- prace interwencyjne - oznaczają zatrudnienie przez pracodawcę osoby bezrobotnej z częściowym zwrotem kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne przez urząd pracy.
- staże – pomoc mająca na celu podniesienie kwalifikacji osoby bezrobotnej, po złożeniu wniosku o zorganizowanie stażu przez pracodawcę. Stażysta otrzymuje stypendium wypłacane przez urząd pracy. Mogą być organizowane u pracodawców, jednoosobowych przedsiębiorców niezatrudniających pracowników oraz w organizacjach pozarządowych, w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub u pełnoletnich osób fizycznych, zamieszkujących i prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostających w ich posiadaniu gospodarstwach rolnych obejmujących obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzących dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Staż może trwać 6 miesięcy, 8 miesięcy lub 12 miesięcy w zależności od programu w którym uczestniczy urząd pracy.
- refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy - to pomoc finansowa udzielana przez powiatowy urząd pracy w związku z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego lub skierowanego niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 24 miesięcy. Refundacja może być przyznana w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
- Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) - stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Informacja o rozpoczęciu naboru na poszczególne formy pomocy umieszczana jest na stronie internetowej urzędu pracy w zakładce „Aktualności" oraz na Facebooku.
Dane kontaktowe Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku
ul. Wolności 12
09-100 Płońsk
Telefon/ fax: 23 662 37 56 / 23 662 78 01
wapo@praca.gov.pl
Strona internetowa: plonsk.praca.gov.pl